Jajka od niepamiętnych czasów były dla ludzi symbolem życia. Malowano je już w starożytnej Mezopotamii, robiono też z gliny jajko-podobne kształty. A w starożytnej Grecji jajo kształtne wazy, wielkości jaj strusich.
zdj. G. dall'Orto |
Najstarsze pisanki znaleziono w Polsce w Ostrówku (Opole), pochodzą z czasów między X a XIII w.
Wierzono, że chronią przed czarami i dlatego robiono często gliniane grzechotki dla niemowląt w kształcie pisanki. Jak ta znaleziona w Podhorcach na Ukrainie w końcu XIX w., a pochodzącą z wieku X. Jest gliniana, polewana, z ziarnkami grzechocącymi w środku .
Na terenach Rusi znaleziono około 100 takich pisanek.
Ciekawe pisanki z wielu krajów świata znajdziemy w muzeach i prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Bułgaria
Słowacja oklejane słomą
Czechy
Indonezja
Japonia
Chiny
Rosja
Pokazując pisanki rosyjskie trudno nie wspomnieć o słynnych carskich pisankach Faberge.
A najdziwniejszymi pisankami, z jakimi się spotkałam, są węgierskie pisanki podkuwane. Zdobione maleńkimi podkówkami i innymi kowalskimi elementami. Ozdoby są wykonane z ołowiu i przytwierdzane do skorupki jajka gwoździami.
wykonał Josef Koszpek |
Następnym razem zaprezentuję Wam mój skromny zbiór pisanek. :)
(Wszystkie zdjęcia zaczerpnięte z internetu)
dawno, dawno temu, kiedy chodziłam na religię, katechetka powiedziała nam, że na Wielkanoc święcimy jajka, bo kamień, którym zamknięto grób Jezusa był jajowaty... Czekam na prezentację Twoich zbiorów, na pewno zapierają dech :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że raczej chodziło o to, że jako przypomina kamień. Skorupka pęka i robi się w niej otwór, przez który wychodzi pisklę, tak jak Chrystus po odpadnięciu kamienia wyszedł z grobu. No ale to tylko domysły, mnie się grecka legenda bardzo podobała i opowiadałam ja uczniom zaznaczając, że to legenda :)
UsuńBardzo lubię pisanki, bo od wielu lat jestem miłośniczką sztuki ludowej i folkloru. Swego czasu często odwiedzałam Cepelię i podziwiałam Wielkanocne ozdoby. Pisanki na zdjęciach są cudne, ale dla mnie najpiękniejsze są nasze, polskie z motywami łowickimi, kurpiowskimi, kaszubskimi itd.
OdpowiedzUsuńPiękne są nasze pisanki, podziwiam wszystkie, a najbardziej śląskie kroszonki. Jednak jako dziecko uwielbiałam stać przed wystawą kwiaciarni dziadka mojego kolegi i podziwiać gęsie jajka z wymalowanymi na nich scenkami z zajączkami, gąskami itp. :)
UsuńDziękuję za wiele ciekawych informacji i tyle cudnych zdjęć pisanek. Z niecierpliwością czekam na Twoje. Pozdrawiam serdecznie:):):)
OdpowiedzUsuńNie są tak piękne, ale mam ich trochę :)Większość sama zrobiłam. ;)
UsuńPiękne pisanki i ciekawie opisane:))jestem ciekawa Twojego zbioru:))u mnie też jest kilka ciekawych ale w większości to drewniane:)))Pozdrawiam serdecznie:))
OdpowiedzUsuńCzekam Reniu na pisanki z Twojej skansenowej kuchni :)
UsuńPiękne pisanki. A Faberge zawsze podziwiałam ze względu na kunszt i precyzje wykonania. Ściskam świątecznie
OdpowiedzUsuńFaberge są piękne, kunszt wykonania godny podziwu, ale cena po za zasięgiem zwykłych śmiertelników. Na co Chińczycy znaleźli sposób, bo już na Aliexpresie można kupić ;)
UsuńNo to mnie zmobilizowałaś do pokazania swoich pisanek :D
OdpowiedzUsuńPokaż koniecznie. A sama tez robisz?
UsuńAle cuda! Kraszanka opolska wow, rosyjska pisanka z diamentami to klejnot po prostu, hehe Robi wrażenie taka ilość wzorów wow. ps. O rodzinę trzeba dbać i nie pozwolić krzywdzić, ale jak, to nie jest to oczywiste ;-)Masz szczęście :-) Napiszę co wiem. Ucieszę się jak powiesz swoje zdanie pod postem:-) Uściski serdeczne Teresko, i bardzo bym chciała zawsze czytać Cię w dobrej kondycji :-D
OdpowiedzUsuńa, to te podziwiałam:-))) uściski :-)
UsuńCudne wszystkie, ale największe wrażenie zrobiła na mnie ta węgierska podkuwana. Twoje niczym nie odbiegają urodą od tych najbardziej popularnych.
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńNic nie słyszałam o węgierskich pisankach - są niesamowite!
OdpowiedzUsuńPancerne jajka ;-) To ci dopiero!
Zainspirowałaś mnie do zgłębienia tematu...
Ja też nie wiedziałam i będąc na Węgrzech nie widziałam.
UsuńTakie jajko Faberge to ja bym chciała. :P
OdpowiedzUsuńTakie z brylantami?
Usuń31 year old Software Consultant Cale Croote, hailing from Langley enjoys watching movies like Godzilla and Graffiti. Took a trip to Madara Rider and drives a Prelude. mozesz sprobowac tez z
OdpowiedzUsuń